Google Translate Widget by Infofru

Author Site Reviewresults

18.10.21 Používanie rúšok sú kontaminované nebezpečnými patogénmi!!

VKontakte

Dobrý deň prajeme. Tak ako sme už avizovali na našich sociálnych sieťach

, že konečne sme získali informácie ohľadom nosenia rúšok a to priamo z Floridskej univerzity. Ďalej sa dočítate o vplyvoch na deťoch  od: Elizabeth A Rider, všeobecná detská lekárka a riaditeľka, Fakultné štipendiá Bostonskej detskej nemocnice/ Harvardskej lekárskej fakulty v oblasti humanizmu a profesionality a interprofesionálneho vedenia.

Laboratórium Floridskej univerzity našlo na tvárových maskách, ktoré nosia deti v školách a aj mimo škôl až 11 nebezpečných patogénov vrátane baktérií, ktoré spôsobujú záškrt, zápal pľúc a zápal mozgových blán.

Rodičia v Gainesville na Floride, znepokojení nebezpečenstvom nosenia rúšok pre deti počas školského dňa v 32 ° C atmosfére, poslali šesť masiek - päť z nich používali deti vo veku 6 až 11 rokov počas 5 až 8 hodín v škole a ten, ktorý používa dospelý - bude testovaný na kontaminanty na Floridskej univerzite.

Zo 6 masiek boli 3 chirurgické, 2 bavlnené a jedna bola polyesterová gamaša. Nepoužité masky a školské tričko boli použité ako kontrolné vzorky na analýzu.

5 masiek bolo kontaminovaných parazitmi, hubami a baktériami. Jeden z nich obsahoval vírus, ktorý môže u dobytka a jelenej zveri spôsobiť smrteľné systémové ochorenie. Zistili sa aj ďalšie menej nebezpečné patogény, ktoré môžu spôsobiť vredy, akné a strep na pokrývkach tváre.

Vzorky odobraté z hornej a spodnej časti trička odhalili prítomnosť bielkovín, ktoré sa bežne vyskytujú v koži a vlasoch, ako aj v pôde.

Matka troch detí Amanda Donohoová zo základnej školy sa spolu s ďalšími rodičmi poslala do laboratória, pretože u jej detí sa objavili vyrážky, ktoré boli podľa nej spôsobené dlhodobým nosením masiek.

„Naše deti nosili masky celý deň, sedem hodín denne v škole,“ povedala matka 17. júna. „Jediný odpočinok, ktorý majú, je jesť alebo piť.“

Donoho uviedol, že hoci študenti od apríla tohto roku nemusia nosiť masky mimo školy, masky boli stále potrebné, keď boli vo vzdialenosti 1,8 až 2,4 metra. V školských autobusoch sú povinné aj masky na tvár.

Riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedol, že deti by mali naďalej používať masky a držať sa mimo spoločnosti, kým nebudú očkované, aj keď údaje ukazujú, že deti sú koronavírusom ovplyvnené minimálne.

Floridský guvernér Ron DeSantis, republikán, podpísal 3. mája výkonné nariadenie o pozastavení všetkých núdzových obmedzení týkajúcich sa koronavírusu vrátane používania tvárových masiek. Niektoré školské obvody, ako napríklad ACPS, však povinne nosili masky po zvyšok školského roka.

BY JENNIFER CABRERA

Skupina rodičov v Gainesville na Floride poslala do laboratória na Floridskej univerzite 6 tvárových masiek so žiadosťou o analýzu kontaminantov nachádzajúcich sa na maskách po ich použití. Výsledná správa zistila, že päť masiek bolo kontaminovaných baktériami, parazitmi a hubami, vrátane troch nebezpečných patogénnych baktérií a baktérií spôsobujúcich zápal pľúc. Napriek tomu, že test je schopný detegovať vírusy, vrátane SARS-CoV-2, na jednej maske bol nájdený iba jeden vírus ( alcelafínový herpesvírus 1 ).

Analýza odhalila na maskách nasledujúcich 11 nebezpečných patogénov:

  • Streptococcus pneumoniae  (zápal pľúc)
  • Mycobacterium tuberculosis  (tuberkulóza)
  • Neisseria meningitidis  (meningitída, sepsa)
  • Acanthamoeba polyphaga  (keratitída a granulomatózna amebická encefalitída)
  • Acinetobacter baumanni  (zápal pľúc, infekcie krvného riečišťa, meningitída, UTI - odolné voči antibiotikám)
  • Escherichia coli  (otrava jedlom)
  • Borrelia burgdorferi  (spôsobuje boreliózu)
  • Corynebacterium diphtheriae  (záškrt)
  • Legionella pneumophila  (legionárska choroba)
  • Staphylococcus pyogenes sérotyp M3  (závažné infekcie - vysoká chorobnosť)
  • Staphylococcus aureus  (meningitída, sepsa)

Polovica masiek bola kontaminovaná jedným alebo viacerými kmeňmi baktérií spôsobujúcich zápal pľúc. Jedna tretina bola kontaminovaná jedným alebo viacerými kmeňmi baktérií spôsobujúcich meningitídu. Jedna tretina bola kontaminovaná nebezpečnými bakteriálnymi patogénmi odolnými voči antibiotikám. Okrem toho boli identifikované menej nebezpečné patogény vrátane patogénov, ktoré môžu spôsobovať horúčku, vredy, akné, kvasinkové infekcie, zápal hrdla, paradentózu, škvrnitú horúčku v Rocky Mountain a ďalšie.

Tu je obrázok infekcie  francisella tularensis , ktorá spôsobuje tularémiu, horúčku, kožné vredy, bolesť hrdla a zápal pľúc:

Študované tvárové masky boli nové alebo čerstvo dané pred nosením a nosili sa 5 až 8 hodín, väčšinou počas osobného školského vyučovania deťmi vo veku 6 až 11 rokov. Jednu nosili dospelí. Tričko, ktoré nosilo jedno z detí do školy, a nenosené masky boli testované ako ovládacie prvky. Na kontrolách neboli nájdené žiadne patogény; vzorky z prednej hornej a spodnej časti trička našli proteíny, ktoré sa bežne nachádzajú v koži a vlasoch, spolu s niektorými bežne sa vyskytujúcimi v pôde.

Rodička, ktorá sa zúčastnila štúdie, pani Amanda Donoho, poznamenala, že táto malá ukážka poukazuje na potrebu ďalšieho výskumu: „Potrebujeme vedieť, čo každý deň kladieme na tváre našich detí. Masky poskytujú teplé a vlhké prostredie pre rast baktérií. “

Rodičia uzavreli zmluvu s laboratóriom, pretože sa obávali potenciálu kontaminantov na maskách, ktoré boli ich deti nútené nosiť celý deň v škole, ich vyzliekania a vyzliekania, ukladania na rôzne povrchy, nosenia v kúpeľni atď. ich podnietilo poslať masky na analýzu do Výskumného a vzdelávacieho centra hmotnostnej spektrometrie University of Florida.

06/16/2021

Správy o maskách z laboratória

https://rationalground.com/mask-reports-from-lab/

Tu sú ďalšie linky ohľadom patogénov v maskách. V pôvodnom znení- Angličtina

https://www.boarddocs.com/mabe/hcpssmd/Board.nsf/files/C5XRCP67A6FE/$file/08%2012%202021%20Public%20Forum%20Comments%207%20p.m..pdf

 

Duševné zdravie a pohoda detí a mladistvých počas pandémie covid-19

  1. Elizabeth A Rider , všeobecná detská lekárka a riaditeľka, Fakultné štipendiá Bostonskej detskej nemocnice/ Harvardskej lekárskej fakulty v oblasti humanizmu a profesionality a interprofesionálneho vedenia 1 ,  
  2. Eman Ansari , pediatrický lekár pre núdzovú a kritickú starostlivosť 2 ,  
  3. Pamela H Varrin , klinická psychologička a koordinátorka podpory rodiny 3 ,  
  4. Joshua Sparrow , detský psychiater a výkonný riaditeľ, Brazelton Touchpoints Center 4
Príslušnosť k autorovi
  1. Korešpondencia na EA Rider Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. ; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Čo potrebuješ vedieť

  • Pri hodnotení duševného zdravia a pohody berte do úvahy vývojové štádium, funkčné alebo behaviorálne prejavy, blízkosť a závažnosť ťažkostí spojených s pandémiou a silné stránky, opory a ochranné faktory jednotlivca, rodiny a komunity.

  • Dieťa alebo dospievajúci nemusí vykazovať žiadne pozorovateľné alebo hlásené príznaky tiesne alebo sa môže prejaviť neskôr

  • Úlohy lekárov primárnej starostlivosti zahŕňajú skríning, dosah, identifikáciu, odporúčanie, priebežné monitorovanie alebo dohľad, podporu a koordináciu so špecializovanými klinickými lekármi.

  • Podporujte odolnosť u všetkých pacientov, nielen u tých, ktorí majú problémy s duševným zdravím a blahobytom

Mnoho detí a mladistvých si v priebehu času zachováva odolnosť a môže sa rýchlo zotaviť po katastrofách, ako je pandémia. Ich skúsenosti a bremeno trvalých viacnásobných stresov (vrátane predchádzajúcej traumy, choroby, narušenia pripútanosti, smútku, izolácie, uzavretých hraníc a domáceho uväznenia) 5 však môže mať za následok rad výziev pre ich duševné zdravie a zdravie, krátkodobé aj dlhodobé. 5

Vzhľadom na to, že polovica porúch duševného zdravia (vrátane depresie, úzkosti, posttraumatickej stresovej poruchy a ďalších) začína vo veku 14 rokov a tri štvrtiny vo veku 24, 6 rokov, včasné rozpoznanie a liečba potenciálnych dopadov pandémie covid-19 bude pomôcť chrániť súčasné a budúce duševné zdravie, vývoj, učenie a pohodu detí a mladistvých. 8

Pandémia covid-19 v čase písania článku postihuje odhadom 2,59 miliardy ľudí vo veku 0-19 rokov, 9 so zatvorením školy v 193 krajinách, ktoré postihli viac ako 1,59 miliardy ľudí. 10 Tento článok - určený pre všeobecných lekárov a ďalších - sa zaoberá bežnými dopadmi a účinkami pandémie; hodnotenie vrátane rozpoznania symptómov naznačujúcich poruchy duševného zdravia; a manažment, vrátane postúpenia a zmiernenia potenciálne nepriaznivých vplyvov pandémie covid-19.

Pohoda je schopnosť človeka rozpoznať svoje vlastné schopnosti, zvládať pravidelné životné stresy, produktívne pracovať a prispievať k svojmu spoločenstvu. 11 Autori obhajujú prístup informovaný o traumách, tj zachovanie si vedomia fyzických a emocionálnych traumat, ktoré zažili deti, dospievajúci a rodiny, a potenciálnych širokospektrálnych následkov týchto tráum. 12 13 14 15 16 To zahŕňa pochopenie závažnosti a povahy udalostí a ich vplyvu.

Čo ukazujú dôkazy?

V čase písania článku sa väčšina výskumov týkajúcich sa covid-19 zameriavala na dospelých. 17 18 19 20 Výskum účinkov pandémie na duševné zdravie na deti, mladistvých a ich rodiny je obmedzený a v niektorých prípadoch rozporuplný. 21 22 23 24 Mnohé zo štúdií používajú hodnotenia životnej spokojnosti a pohody, ktoré vo všeobecnosti nie sú určené na zisťovanie alebo predpovedanie diagnostikovateľných porúch duševného zdravia.

Väčšina dôkazov špecifických pre covid-19 závisí od údajov, ktoré sú obmedzené kvôli účastníkom, ktorých si sami vybrali/ktorí sa hlásia sami, menšej veľkosti vzorky, zberu údajov iba virtuálne, heterogénnym vzorkám obmedzujúcim agregáciu údajov a iba krátkodobým výsledkom.

Najsilnejší dôkaz sa netýka účinkov covid-19 na duševné zdravie, ktoré sa objavia v nasledujúcich rokoch, ale skôr známych porúch duševného zdravia u detí, napríklad depresie, úzkosti, posttraumatickej stresovej poruchy a rizikové a ochranné faktory týchto porúch.

Zatiaľ čo dlhodobé výsledky špecifické pre covid-19 zostávajú neznáme, usmernenie je možné extrapolovať z predchádzajúcich veľkých katastrof, napríklad zemetrasenia v Indickom oceáne/cunami v roku 2004, zemetrasení v Nepále v roku 2015, úniku ropy z hlbokomorského horizontu v Mexickom zálive v roku 2010 , Hurikán Katrina v roku 2005 a ohniská chorôb vrátane pandémie chrípky H1N1 v roku 2009 a epidémie eboly v roku 2014. 25 26 27 28 29 30

Rada v tomto článku je založená na komplexnom rešerši a analýze literatúry založenej na dôkazoch; usmernenia a politické dokumenty; poradenstvo založené na konsenze od národných a medzinárodných organizácií; podnety od pacientov a rodičov; vstupy od klinických, akademických a pacientskych recenzentov; a naše vlastné klinické skúsenosti.

Rôzne dôkazy

Niektoré údaje sú protirečivé a niekedy odrážajú odlišné účinky pandémie na mladšie deti a dospievajúcich, individuálne rozdiely a súvislosti a vplyv sociálnych determinantov zdravia.

Napríklad

  • Údaje zo štúdií vo viacerých krajinách - vrátane dlhodobej pravdepodobnostnej štúdie, ktorá hodnotila mládež v rokoch 2017 a 2020 31 ; retrospektívne porovnanie obrazoviek rizík samovrážd núdzového oddelenia porovnávajúcich výsledky od januára do júla 2019 s januárom až júlom 2020 32 ; prierezová štúdia pacientov s núdzovým oddelením od januára 2018 do januára 2021 33 ; a štúdia o podozrivých pokusoch o samovraždu v období od marca 2020 do mája 2021 v porovnaní s rovnakými obdobiami v roku 2019 34 - všetky naznačujú zvýšenú frekvenciu narušenia duševného zdravia a porúch duševného zdravia počas pandémie a že predchádzajúce poruchy duševného zdravia môžu zvýšiť riziko pandémie súvisiace alebo indukované traumy duševného zdravia. 22 23 3135 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Časť z týchto údajov však tiež ukazuje, že niektoré deti s predchádzajúcimi a/alebo prebiehajúcimi poruchami duševného zdravia mali počas pandémie znížené symptómy. 22 31 36 39 47 48 49 50 Dôvodom môže byť prestávka v požiadavkách na osobné vzdelávanie (interakcie s rovesníkmi, nadmerná stimulácia zmyslov atď.) 47 51 a tiež lepší prístup k rodičom, ktorí ich podporujú a ktorí sú nútení zostať v škole. Domov.

  • Systematické a naratívny recenzie a technické správy ukazujú čas displej môže podporovať on-line vzdelávanie a on-line spojenie s rodinou, priateľmi, 52 a služby, 35 ale nemajú prístup k internetu alebo zariadenia rozširuje rozdiely. 23 53 Ostatné technické správy, preskúmania dôkazov, systematické mapovanie dôkazov a medzinárodné vyšetrovania (Europol) informujú o kyberšikane, počítačovej kriminalite, problémoch s ochranou súkromia, 35 53 54 55 56 a únave obrazovky 57

Ako hodnotíte duševné zdravie a pohodu?

Nasledujúce informácie sú dôležité pre väčšinu konzultácií; tj pre deti alebo mladistvých, ktorí sa zúčastňujú výslovne z dôvodu problémov duševného zdravia, ako aj pre deti s inými príznakmi. Všetky deti a rodiny zažili nejakým spôsobom pandémiu.

Začnite stručnou históriou telesného a duševného zdravia a fungovania školy pred pandémiou a porovnajte zistenia súvisiace s pandémiou s týmto východiskovým bodom.

Kedykoľvek je to možné, zahrňte rozhovor s dieťaťom alebo dospievajúcim, ako aj s rodičom alebo opatrovateľom dospelých ( výzvy nájdete v rámčeku 1 ). 58 59 60

Rámček 1

Odporúčané výzvy pre deti alebo mladistvých podľa vývojového štádia

Malé deti (vo veku 3-5 rokov)

  • Počuli ste o vírusu, kvôli ktorému sú niektorí ľudia chorí? Ak dieťa nereaguje alebo odpovie nie, zastavte sa tu a opýtajte sa rodičov

  • Vedeli ste o niekom, kto ochorel? Čo sa im stalo?

  • Myslíte si, že by ešte niekto mohol ochorieť?

  • Musel niekto z vašej rodiny zostať doma, kým z tohto vírusu ochorie ľudí? SZO? Čo si o tom myslel?

Staršie deti (vo veku 6-11 rokov) a mladiství

  • Vedeli ste o niekom, kto ochorel na vírus? Čo sa im stalo?

  • Myslíte si, že by ešte niekto mohol ochorieť?

  • Počuli ste o vakcínach? Čo si o tom myslíš?

  • Museli ste vy alebo niekto z vašej rodiny zostať počas tejto pandémie doma?

  • Aké to bolo?

  • Stratil niekto z vašej rodiny prácu alebo mal väčšie problémy so zarábaním peňazí?

  • Dostali ste sa do kontaktu so svojimi priateľmi, keď všetci museli zostať doma? Ako to prebiehalo?

  • Čo bolo pre teba na tom celom najhoršie?

  • Páčilo sa vám na ňom niečo?

  • Čo si myslíte, že sa stane po tejto pandémii?

NÁVRAT K TEXTU

Majúc na pamäti vývojové fázy, 58 59 sa pýta detí na to, ako chápu pandémiu: Prečo sa to stalo? Ako reagovali? Ako ich to ovplyvnilo? Aké sú ich obavy a starosti? Čo im pomáha cítiť sa bezpečne? Overte ich popis všetkých negatívnych účinkov na ich blaho a priateľov, rodiny a činnosti.

Aké sú ich bezprostredné potreby (napr. Jedlo, prístrešok, bezpečnosť, dostupnosť opatrovateľa pre dospelých)? Aká je súčasná rodinná konštelácia? Aké sú skúsenosti rodiča/rodiny s pandémiou a reakcie na ňu (napr. Strata zamestnania, nové alebo zhoršené problémy rodičovského duševného zdravia)? Aké podpory v súčasnosti existujú (napr. Rodina alebo sociálna sieť; finančné alebo materiálne zdroje; prístup k zdravotnej starostlivosti a sociálnym podporám; dlhodobé účinné mechanizmy na zvládanie nešťastia; spiritualita/náboženské spoločenstvo)?

Zvážte, aké faktory môžu mať vplyv na duševné zdravie a pohodu

Bolo dieťa alebo ich rodina v minulosti vystavené traumám, odlúčeniu alebo strate, vrátane nepriaznivých skúseností z detstva? 12 61 Existuje v anamnéze porucha duševného zdravia? Problémy s predchádzajúcou školou? Aké schopnosti zvládať dieťa predtým používalo? Je dieťa schopné prijať pomoc dospelého?

Opýtajte sa na skúsenosti súvisiace s covid-19, napr. Úmrtia, vážne choroby, odlúčenie, hlad, bezpečnosť, finančné ťažkosti, nezamestnanosť rodičov, zabezpečenie jedla a bývania, školské poruchy, narušené interakcie s rovesníkmi, narušené telesné a mimoškolské aktivity.

Očakáva sa smútok po smrti v rodine. Smútok komplikovaný prerušením tradičných smútočných rituálov, viacnásobnými úmrtiami, obmedzeným alebo žiadnym prístupom k sociálnej alebo profesionálnej podpore však môže zvýšiť riziko porúch duševného zdravia Spýtajte sa na smútok alebo depresívne príznaky rodičov (môžu mať vplyv na dieťa/dospievajúceho).

Faktory, ktoré môžu prispieť k zraniteľnosti detí alebo dospievajúcich počas pandémie covid-19, sú zhrnuté na obrázku 1 a tabuľke 1 .

Obr

Opýtajte sa na dôsledky udalostí alebo zážitkov spojených s covid-19

Aké boli fyzické a emocionálne účinky skúseností dieťaťa alebo dospievajúceho s covid-19? Obmedzené chápanie zmien rutín a okolností spojených s pandémiou, frustrácie a úzkosti sa často prejavuje správaním a môže ovplyvniť fungovanie vo vývojových oblastiach, ako je spánok, kŕmenie alebo jedenie, kontrola alebo regulácia správania, nálada, kognitívne schopnosti (napr. Pozornosť, koncentrácia (školské výsledky) a rodinné a rovesnícke vzťahy.

Sledujte závažnosť a trvanie tiesne súvisiace s týmito fungujúcimi doménami a opýtajte sa ich. Tieto budú čiastočne závisieť od blízkosti traumatických udalostí a ťažkostí spojených s pandémiou a od závažnosti týchto udalostí a ťažkostí (napr. Odlúčenie od/straty primárnych opatrovateľov), 91 95 96, ako aj od vývojového štádia. Čím dlhšie trápenie trvá, tým je väčšia pravdepodobnosť narušenia vzťahov s rovesníkmi a rodinou a výkonu školy.

Hľadaj odpovede, ktoré by mohli naznačovať poruchu duševného zdravia

Reakcie správania uvedené v tabuľke 2 spadajú do kontinua od vývojovo očakávaných a mierne stresujúcich po vážne rušivé reakcie pre dieťa/dospievajúceho a/alebo ostatných. Závažné narušenie jednej alebo viacerých funkčných oblastí pravdepodobne naznačuje duševnú poruchu než mierne utrpenie.

Čas, počas ktorého správanie pretrváva, môže tiež naznačovať prítomnosť poruchy duševného zdravia - DSM V napríklad určuje minimálne trvanie symptómov, ktoré sú vhodné na diagnostiku porúch, ako sú depresívne a úzkostné poruchy, a traumatické reakcie. 97 Vo všeobecnosti by ste mali diagnostikovať poruchu duševného zdravia, ak reakcie prebiehajú dostatočne dlho, aby ovplyvnili fungovanie.

Posúdenie núdze

Tieseň spojená s niektorými oblasťami fungovania môže byť subjektívna a nemusí byť hlásená. Batoľa môže napríklad vyjadriť strach prostredníctvom tvárových alebo slovných prejavov obáv. Vážnejšie narušenie fungovania môže zahŕňať neúnavné lipnutie na opatrovateľovi, odmietanie nechať ošetrovateľa odísť, stratu obvyklého správania pri hre, keď opatrovateľ nie je prítomný, atď.

Mierne znepokojujúce obavy by mohli byť vyjadrené artikuláciou strachu; keďže narušujúce fungovanie môže zahŕňať záchvaty paniky alebo extrémne vyhýbanie sa zdrojom strachu, napr. odmietnutie odísť z domu, ak je to potrebné.

Mierna porucha spánku v akejkoľvek vekovej skupine môže zahŕňať občasné dlhšie zaspávanie a/alebo bdenie s pocitom únavy. Narušenie fungovania spánku by však zahŕňalo dlhotrvajúce ťažkosti so zaspávaním väčšinu nocí, čo by malo za následok pretrvávajúcu dennú únavu a s tým spojenú podráždenosť.

Deti/mladiství sa môžu tiež dostaviť do primárnej starostlivosti alebo na pohotovosť s lekársky nevysvetliteľnými fyzickými príznakmi (napr. Bolesť brucha, bolesť hlavy), ktoré sú prejavom ich tiesne, s jasnými príznakmi alebo príznakmi, ktoré sú bežnejšie spojené s duševným zdravím, alebo bez nich poruchy (napr. depresívna nálada, strata záujmu a potešenia z bežných aktivít, nízka energia, úzkosť, poruchy spánku, abstinenčný/sociálna izolácia, samovražedné myšlienky).

Závažnosť tiesne môže byť tiež určená všadeprítomnosťou symptómov naprieč vývojovými doménami (napr. Viac ako jednou z vyššie uvedených funkčných oblastí) alebo viac ako jednou samoregulačnou schopnosťou (napr. Pozornosť, frustrácia, tolerancia, vytrvalosť, kontrola impulzov (vyjadrovanie emócií) alebo vo viac ako jednej formálnej alebo neformálnej schopnosti učiť sa (napr. zvedavosť, skúmanie, motivácia k učeniu, konštruktívne riskovanie v službe učenia).

U mnohých detí a mladistvých, ktoré zažívajú tieseň, či už hlásenú alebo pozorovateľnú alebo nie, sa nemusia prejaviť príznaky poruchy duševného zdravia alebo sa u nich môžu objaviť až neskôr. 98 99

Skríning

Jednoduché, stručné duševné zdravie screening (ako bolo odporúčané v pravidelných intervaloch od detstva cez dospievanie American Academy of Pediatrics), vrátane programov, ktoré berú do úvahy celú rodinu, môžu byť použité k pomoci posúdiť citovej symptómy, behaviorálnych príznakov funkčné, a psychosociálne symptómy 100 101 ( rámček 2 ).

Rámček 2

Skríningové nástroje

  • Skríning duševného zdravia možno použiť na detekciu emocionálnych a behaviorálnych funkčných/psychosociálnych symptómov a môže pomôcť identifikovať, kedy je potrebné odporúčanie na vyhodnotenie a liečbu alebo inú podporu 100

  • Od roku 2016 pracovná skupina pre preventívne služby v USA odporúča skríning závažnej depresívnej poruchy pre všetkých dospievajúcich vo veku 12-18 rokov a 102 a poznamenáva, že dotazník o zdravotnom stave pacienta pre dospievajúcich (PHQ-A) a verzia Beckovho zoznamu depresie pre primárnu starostlivosť sú skríningové nástroje, ktoré sa používajú najčastejšie

  • Národný ústav duševného zdravia odporúča, aby sa samovražedný skríning pre všetky deti vo veku 8 a viac rokov predkladal na pohotovostné oddelenie, ambulantné a ústavné zariadenie pomocou štvorpoložkového krátkeho skríningového dotazníka ASQ (Opýtajte sa na otázky súvisiace so skríningom samovrážd) 103 104

  • Nedávne štúdie porovnávajúce PHQ-9A a ASQ u 803 dospievajúcich vo veku 12 rokov a starších v júni 2019 až októbri 2020 105 a 600 hospitalizovaných pacientov vo veku 10 až 21 106 rokov zistili, že skríning rizika samovraždy ASQ identifikoval pacientov, ktorých iný skríning depresie neidentifikoval.

  • Zoznam nástrojov na skríning pediatrického duševného zdravia vrátane globálnych nástrojov je možné stiahnuť z webovej stránky Americkej pediatrickej akadémie. 107 Tieto a ďalšie nástroje 100 108 môžu pomôcť posúdiť a identifikovať deti a mladistvých, ktorí vyžadujú odporúčanie na formálne psychiatrické hodnotenie 109 110 111

Reakcie v správaní a znaky, ktoré môžu naznačovať poruchu duševného zdravia, a kedy sa obrátiť na odborné vyšetrenie

Keď sú tieto príznaky prítomné (čo najskôr, podľa miestneho protokolu), zvážte odporúčanie špeciálnej starostlivosti 82 98 :

  • Úzkostné a/alebo depresívne symptómy

  • Zvýšené vzrušenie, zmeny nálady, podráždenosť, stiahnutie sa, emocionálne otupenie, preťaženie

  • Fyzické príznaky, ako je únava, bolesti hlavy alebo žalúdka, ktoré nemožno medicínsky vysvetliť

  • Nesprávne stravovacie návyky

  • Poruchy spánku, vrátane nepokojného spánku, problémov so zaspávaním, uprostred nočného prebúdzania

  • Traumatický smútok

  • Príznaky posttraumatickej stresovej poruchy-napr., Ktoré narúšajú fungovanie a/alebo môžu predstavovať riziko poškodenia seba alebo iných

    • Nočné mory

    • Opätovné prežívanie udalosti/katastrofy

    • Rušivé myšlienky - napr., Ktoré zasahujú do koncentrácie, koncentrácie, pozornosti

    • Zvýšené vzrušenie - napr. To môže viesť k agresívnemu správaniu

    • Hypervigilancia - napr. To môže viesť k agresívnemu správaniu

    • Vyhýbanie sa aktivitám, zážitkom alebo miestam spojeným s udalosťou alebo katastrofou a/alebo všeobecnejším stiahnutím

    • Emocionálna dysregulácia alebo disociácia

Tieto príznaky vyžadujú odporučenie na núdzové/okamžité vyhodnotenie duševného zdravia 98 :

  • Pokus o samovraždu; samovražedné myšlienky, úmysly alebo plány

  • Prvý známy samorezný; opakujte samorezanie, ak pacient nemá žiadneho klinického lekára pre duševné zdravie

  • Intenzívny strach, úzkosť, bezmocnosť, panika alebo hrôza, najmä ak narúšajú základné oblasti fungovania, ako je spánok, stravovanie, interakcie s rodinou a rovesníkmi, akademické výsledky

  • Prítomnosť disociatívnych symptómov, ako je odlúčenie, odosobnenie, derealizácia, napr. Dieťa sa môže javiť vzdialené, vzdialené, zmätené, snené

  • Extrémny zmätok alebo neschopnosť robiť jednoduché rozhodnutia

  • Nekontrolovateľný a intenzívny smútok

  • Rušivé myšlienky alebo ťažké kognitívne poruchy

  • Oslabujúce fyzické sťažnosti naznačujúce telesné symptómy bez lekárskeho vysvetlenia

Ako môžete riadiť duševné zdravie a pohodu detí a mladistvých?

Trauma informovaný manažment v primárnej starostlivosti 12 môže pomôcť pacientom a rodinám získať prístup k komunitným podporám a ak je to uvedené, k prístupu k liečbe duševného zdravia a špeciálnej starostlivosti. Vzhľadom na pandémiu COVID-19 môžu všetky deti/mladiství/rodičia ťažiť zo zdrojov a podpory na obnovenie ich odolnosti („schopnosť udržať si alebo obnoviť duševnú pohodu, napriek nepriaznivým okolnostiam“ 112 ). Menšia skupina vyžaduje dodatočnú podporu a vedenie; a ešte menší počet potrebuje špecializované ošetrenie.

Obr

Podporujte rodičov a opatrovateľov a podporujte dôslednosť a citlivosť

Silné rodinné vzťahy a pozitívne interakcie (osobne, telefonicky alebo online) sú ochrannými faktormi, ktoré môžu posilniť odolnosť. Oceňujte a posilňujte snahu rodičov byť prítomní a empatickí, 59 zamerať sa na prítomnosť, pomáhať svojim deťom rásť a pokračovať v učení a modelovať stratégie pozitívneho zvládania stresu a znižovania stresu 63 - napríklad fyzická aktivita, pravidelné používanie bezpečných zelených plôch, a sledovanie sociálnych spojení a rutín (pri dodržiavaní fyzického odstupu alebo používania masky). Toto úsilie môže pomôcť znížiť účinky pandémie na deti a mladistvých, ako je hypervigilancia, nedostatok dôvery v dospelých, problémy samoregulácie a nevhodné sociálne interakcie, a môže poskytnúť ochranu pred rozvojom poruchy duševného zdravia. 115

Podporujte otvorenú, vekovo primeranú diskusiu rodič-dieťa-rodina o zvládaní pandémie, vrátane riešenia obáv. 39 63 Prierezové prieskumy a prehľady príbehov zdôrazňujú dôležitosť komunikácie pri zmierňovaní symptómov úzkosti, depresie a stresu. 39 64

Poradte rodičom v rozprávaní o chorobe alebo smrti - ako poskytnúť jednoduché a jasné informácie o problémoch zdravia rodiny pokojným a neutrálnym spôsobom a zároveň sa vyhnúť minimalizácii akýchkoľvek vážnych zdravotných hrozieb; a realistické uistenie (napr. „Vaši rodičia robia všetko, čo je v ich silách, aby sa uistili, že zostanete zdraví“). Vyhnite sa falošným sľubom, ktoré možno nie je možné dodržať a ktoré by mohli neskôr poškodiť dôveru dieťaťa (napr. „Neboj sa, budeš v poriadku“). Rámček 4 ponúka rady týkajúce sa detí alebo mladistvých, ktorí zažili smrť jedného alebo viacerých opatrovateľov alebo rodinných príslušníkov.

Rámček 4

Smrť člena rodiny

Len v USA v čase písania tejto správy zažilo smrť rodiča na COVID-19 približne 37 300 až 43 000 detí a mladistvých. 73 Celosvetovo viac ako 1,5 milióna detí mladších ako 18 rokov stratilo počas prvých 14 mesiacov pandémie rodiča, starobného rodiča alebo druhého opatrovateľa. 117 Tu je niekoľko rád založených na klinických skúsenostiach na prácu s deťmi alebo mladistvými, ktorí zažili smrť opatrovateľa alebo člena rodiny:

  • Opýtajte sa dospelých opatrovateľov a dieťaťa na rodinných príslušníkov, priateľov, učiteľov a ostatných, ktorí poskytujú emocionálnu a materiálnu podporu, a na to, či ich dieťa považuje za nápomocné, utešujúce a dôveryhodné.

  • Ak chýba rodinná a/alebo sociálna podpora, zvážte možnosť požiadať o hodnotenie duševného zdravia

  • Porozprávajte sa s dospelými opatrovateľmi o monitorovaní depresie, zmien v správaní alebo porúch vo vývine a učení počas prvých šiestich mesiacov, pravidelne ich sledujte počas nasledujúcich 12 až 18 mesiacov a sledujte ich, a ako sa blíži výročie úmrtia rodinných príslušníkov

  • Posúdiť suicidálnosť napríklad položením otázok o nádeji dieťaťa do budúcnosti. Ak budú zistené nejaké nálezy, požiadajte o núdzové hodnotenie a liečbu duševného zdravia

Podporte rodičov, 118 a uznajte pochopiteľné stresy súvisiace s pandémiou, ktoré postihujú všetkých rodičov, ako aj tých, ktorí sa týkajú ich situácie. Ponúknite informácie o odporúčaniach a dostupné zdroje 101 - psychologické, fyzické, sociálne, duchovné, formálne a neformálne -, ktoré podporujú pohodu. Uznať variabilnú kapacitu komunít a vlád sprístupňovať potrebné zdroje a vcítiť sa do ťažkostí vyplývajúcich z nedostatočných zdrojov. 28 40 77 89 95 112 Spolupracujte s učiteľmi a školami, odborníkmi v oblasti verejného zdravia a inými komunitnými orgánmi na zabezpečení prístupu k potravinám, bývaniu, službám telesného a duševného zdravia a spoľahlivej starostlivosti o deti.

Podporujte rodičovskú starostlivosť o seba vrátane tvorivých východísk, podporných sociálnych interakcií (s príslušnými bezpečnostnými opatreniami), zdravej výživy, fyzických aktivít a cvičenia. 94 119 Zvážte diskusiu o všímavosti, duchovných praktikách a kultúrnych tradíciách na vytváranie zmyslu a liečenie. 119

 

Praktické usmernenie, o ktoré sa môžete podeliť s rodičmi a opatrovateľmi podľa vývojovej fázy*

 
Sledujte trvanie a závažnosť nových symptómov

Mnoho detí a mladistvých potrebuje iba rodinu, primárnu starostlivosť a/alebo komunitnú podporu, aby sa vyrovnali s ťažkosťami vyvolanými pandémiou a zotavili sa z nich, ale u niektorých sa vyvinú behaviorálne alebo funkčné prejavy, ktoré môžu naznačovať pretrvávajúcu núdzu.

Uvedomte si rozdiel medzi reakciami, ktoré sú v kontinuite závažnosti mierne, a príznakmi, ktoré by mohli naznačovať poruchu duševného zdravia ( rámček 3 ).

Menšina detí a mladistvých (tj. Deti s pretrvávajúcim, vážnym alebo stupňujúcim sa stresom a/alebo závažným, dlhodobým narušením fungovania) potrebuje hodnotenie a liečbu odborníkom na duševné zdravie a intenzívnejšiu psychosociálnu podporu ( rámček 3 , obr. 2 ).

Kedy sa obrátiť na špecializované služby

V súlade s miestnym protokolom a zdrojmi sa obráťte čo najskôr po rozpoznaní symptómov, ktoré môžu naznačovať poruchu duševného zdravia-úzkosť, separačná úzkosť (ktorá sa môže prejaviť odmietnutím školy po návrate do školy po dlhých prestávkach), depresia a posttraumatická porucha stresová porucha patrí medzi najčastejšie identifikované poruchy počas pandémie covid-19. 35

Pri každom pokuse o samovraždu, myšlienke, úmysle alebo pláne je potrebné okamžité odborné posúdenie; prvý známy alebo opakovaný samorez; intenzívny strach, úzkosť, bezmocnosť, panika alebo hrôza, najmä ak je narušené základné fungovanie; disociatívne symptómy; extrémny zmätok; nekontrolovateľný alebo intenzívny smútok; rušivé myšlienky; ťažké kognitívne poruchy; a oslabujúce fyzické sťažnosti naznačujúce telesné symptómy bez lekárskeho vysvetlenia. Podrobnejšie kritériá odporúčania nájdete v rámčeku 3 .

Americká pediatrická akadémia, 120 Filipínska pediatrická spoločnosť, 121 Americká akadémia detskej a dorastovej psychiatrie, 122 a Americká psychiatrická asociácia 123 odporúčajú rutinnú a krízovú telemedicínu a telekonzultáciu a Medzinárodná pediatrická asociácia 124 ich v súčasnej dobe odporúča počas pandémie. Telepsychiatria je široko používaná a účinná 125 ; prístup je však nerovný, 120 124 125 126 a nemusí byť účinný pre mnoho malých detí, ktoré vyžadujú interaktívne herné terapie.

Ponúknuť nepretržitú podporu duševného zdravia všetkým deťom/mladistvým

Pozorne sledujte duševné zdravie dieťaťa alebo dospievajúceho v primárnej starostlivosti v spojení s rodičmi, učiteľmi a školami, odborníkmi v oblasti verejného zdravotníctva a inými komunitnými zdrojmi. Trauma, komplikácie smútku, výročia rozchodov, úmrtí a zmeny v komunite môžu na niektoré deti a rodiny naďalej pôsobiť mesiace alebo dokonca roky. 98

Môžu mať deti a dospievajúci prežívajúci túto pandémiu v budúcnosti problémy s duševným zdravím?

Údaje z predchádzajúcich pandémií a epidémií naznačujú, že pozorovateľné symptómy porúch duševného zdravia sa môžu prejaviť až tesne po traumatickej udalosti 98 ; a že posttraumatický stres, neviazanosť, nespavosť a hnev je možné prežiť až tri roky po umiestnení do karantény. 86 Dlhodobé štúdie po katastrofách v USA (hurikány Katrina a Gustav; ropná škvrna v Perzskom zálive) však naznačujú celkový pokles symptómov traumatickej tiesne v priebehu času, najmä u mladších detí. 29 127 Následná štúdia po zrútení priehrady Boulder Creek taktiež zistila, že symptómy PTSD u detí a mladistvých sa znížili z 32% dva roky po katastrofe na 7% po 17 rokoch. 128

Výchova do praxe

  • S akými problémami duševného zdravia súvisiacimi s covid-19 sa stretávajú deti a mladiství vo vašej komunite?

  • Ako rozoznáte mierne reakcie a symptómy, ktoré môžu naznačovať poruchu duševného zdravia v rôznych vývojových štádiách?

  • Aké komunitné zdroje, ktoré máte, môžu byť užitočné pre deti a ich rodiny, napr. Učiteľov, školské služby (kde sú otvorené školy), programy včasnej intervencie a ďalšie komunitné programy?

Ako sa pacienti podieľali na tvorbe tohto článku

Náš spoluautor (PV) prežil skúsenosti ako rodič mladého dospelého so špeciálnymi potrebami zdravotnej starostlivosti. Vyučuje ako „rodinná fakulta“ (predstavujúca hlas rodiča/rodiny) na workshopoch pre zdravotníckych pracovníkov a je klinickým psychológom a koordinátorom podpory rodiny v škole pre študentov so špeciálnymi potrebami. Prispela na materiál o zatváraní a opätovnom otváraní škôl a deťoch so špeciálnymi potrebami.

Traja rodičovskí prispievatelia, jeden učiteľ autizmu/učiteľ so špeciálnymi potrebami, si prezreli návrh rukopisu. Ich postrehy sú začlenené do sekcií o zatváraní škôl, deťoch so zdravotným postihnutím a špeciálnymi potrebami a aktivitách týkajúcich sa zeleného priestoru. Od recenzentov pacientov sme pridali dve nové hodnotiace štúdie, ďalšie kritické analýzy vplyvov a ďalšie navrhované zdroje pre rodičov.

Nakoniec sa štyroch detí vo veku 6-18 rokov pýtali na svoje skúsenosti s uzamknutím. Podelili sa o svoje starosti o rodičov, ktorí sú zdravotníckymi pracovníkmi; nachádzanie opôr (rodičia, súrodenci, priatelia, učitelia); a dostať sa von. Tieto sme začlenili do tabuliek 1, 2 a 3 .

Stratégia vyhľadávania

Naše hľadanie literatúry v PubMed a Web of Science začalo výrazmi: „COVID-19“ ALEBO „Koronavírus“ A „deti“ ALEBO „pediatrický“ ALEBO „dospievajúci“ ALEBO „dospievajúci“ ALEBO „rodič“ ALEBO „opatrovateľ“ A „mentálny zdravie “ALEBO„ psychologické “ALEBO„ emócie “ALEBO„ psychiatria “. Použili sme viacero kombinácií kľúčových slov: pandémia, katastrofy, karanténa, zablokovanie, sociálna izolácia, fyzické/sociálne dištancovanie, zatváranie škôl, opätovné otváranie škôl, úzkosť, depresia, posttraumatická stresová porucha, primárna starostlivosť, stres, duševné zdravie dieťaťa, vývoj dieťaťa, správanie , starostlivosť o traumu informovaná, sociálne determinanty zdravia, rodiny, telehealth a ďalšie. Tiež sme hľadali informácie z minulých epidémií/pandémií (napr. SARS, H1N1, MERS). Skontrolovali sme systematické, naratívne a rýchle recenzie a metaanalýzy. Ďalšia literatúra bola nájdená v odkazoch na identifikované články, a reťazenie citácií príslušných článkov v službe Google Scholar. Počiatočné vyhľadávanie sa uskutočnilo v máji 2020 s často aktualizovanými vyhľadávaniami do júla 2021. Vzhľadom na dôležitosť medzinárodných skúseností a zistení v tejto rýchlo sa rozvíjajúcej pandémii sme zahrnuli štúdie súvisiace s covid-19 a správy z rôznych krajín vrátane Austrálie, Bangladéša, Brazílie, Kanady , Čína, Egypt, Francúzsko, Nemecko, India, Taliansko, Nepál, Nórsko, Filipíny, Južná Kórea, Španielsko, Spojené kráľovstvo, USA a ďalšie. Ďalšie zdroje použité pre tento dokument sú uvedené v rámčeku „Ako bol tento článok vytvorený“. Zahrnuli sme štúdie súvisiace s covid-19 a správy z rôznych krajín vrátane Austrálie, Bangladéša, Brazílie, Kanady, Číny, Egypta, Francúzska, Nemecka, Indie, Talianska, Nepálu, Nórska, Filipín, Južnej Kórey, Španielska, Veľkej Británie, USA a iní. Ďalšie zdroje použité pre tento dokument sú uvedené v rámčeku „Ako bol tento článok vytvorený“. Zahrnuli sme štúdie súvisiace s covid-19 a správy z rôznych krajín vrátane Austrálie, Bangladéša, Brazílie, Kanady, Číny, Egypta, Francúzska, Nemecka, Indie, Talianska, Nepálu, Nórska, Filipín, Južnej Kórey, Španielska, Veľkej Británie, USA a iní. Ďalšie zdroje použité pre tento dokument sú uvedené v rámčeku „Ako bol tento článok vytvorený“.

Ako vznikol tento článok

Autori tohto článku predstavujú oblasti pediatrie primárnej starostlivosti, detskej psychiatrie, pediatrickej núdzovej medicíny a kritickej starostlivosti, klinickej psychológie a klinickej sociálnej práce.

Existuje veľmi málo výskumných dôkazov o problémoch duševného zdravia a blahobytu detí a mladistvých počas pandémií, vrátane covid-19, SARS a MERS. Napriek tomu, že zatiaľ neexistujú presvedčivé, na dôkazoch založené usmernenia pre hodnotenie a manažment účinkov duševného zdravia spojených s covid-19 na deti a mladistvých, vychádzame z našich odporúčaní

  • Literatúra založená na dôkazoch vrátane vyhľadávaní v PubMed a Web of Science

  • Dokumenty s pokynmi, politikou a stanoviskami z iných pandémií a prírodných katastrof od Americkej pediatrickej akadémie, Národného inštitútu pre excelentnosť v oblasti zdravia a starostlivosti a Medzinárodnej pediatrickej asociácie

  • Poradenstvo založené na konsenze od národných a medzinárodných zdravotníckych organizácií, napr. Svetovej zdravotníckej organizácie, OSN, Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb, UNESCO, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj

  • Obmedzené včasné dôkazy o účinkoch covid-19 na deti a dospievajúcich súvisiacich s duševným zdravím

  • Dobre navrhnuté, dlhodobé prieskumné štúdie sledujúce rodičov a mládež vo Veľkej Británii a USA

  • Naše vlastné klinické skúsenosti

Potenciálne oblasti pre ďalší výskum

  • Vplyvy na zatvorenie školy - zistenia výskumu sú rôzne a protichodné. 22 Výzvy pre budúci výskum budú zahŕňať prepojenie účinkov zatvárania škôl s inými životnými zmenami súvisiacimi s pandémiou a identifikáciu individuálnych, rodinných a komunitných faktorov prispievajúcich k rozdielnym výsledkom

  • Dlhodobé vplyvy pandémie na duševné zdravie a pohodu detí a mladistvých, ako aj účinnosť intervencií podávaných počas pandémie alebo po nej na účinky súvisiace s pandémiou. Výzvy budú zahŕňať kauzálne pripisovanie vplyvov pandémie voči faktorom nesúvisiacim s pandémiou, najmä vzhľadom na pokles duševného zdravia detí a dospievajúcich pozorovaný pred pandémiou

  • Výsledky a poľahčujúce faktory pre deti a mladistvých, ktorí zaznamenali stratu rodiča alebo opatrovateľa v dôsledku covid-19

  • Spoločenské a kultúrne faktory ovplyvňujúce účinky pandémie na duševné zdravie detí alebo dospievajúcich

  • Možné pozitívne účinky na zvládanie, odolnosť, pohodu a dobré životné podmienky dieťaťa a mladistvých a mladistvých a individuálnych, rodinných, komunitných a kultúrnych faktorov prispievajúcich k pozitívnym účinkom

Zdroje pre lekárov a ďalších profesionálov

Všeobecné zdroje covid-19

Riadenie problémov duševného zdravia v rámci praxe primárnej starostlivosti

Telepsychiatria

Vplyv traumy: stratégie starostlivosti o seba a hojenia

Deti a dospievajúci so špeciálnymi potrebami zdravotnej starostlivosti

Školy a covid-19

Zdroje pre rodičov, rodiny, opatrovateľov a deti

Všeobecné zdroje covid-19

https://www.bmj.com/content/374/bmj.n1730

 

Títo jednotlivci, ktorí nariaďujú alebo presadzujú také iracionálne a škodlivé politiky, sa nemôžu previniť ničím iným než inštitucionálnym zneužívaním detí. Každý, kto má zodpovednú pozíciu, je zo zákona povinný predchádzať škodám na osobách, ktoré sú v jeho starostlivosti, a ich nedodržanie predstavuje zanedbanie povinnosti.

Kedy sa teda lekárska profesia vyjadrí a podnikne kroky, aby zabránila poškodeniu detských pacientov?

Bez lekárskej etiky dúfajme, že rodičia nájdu odvahu a ochránia svojich potomkov pred tými, ktorí naďalej podkopávajú mladú generáciu bezohľadnými a neospravedlniteľnými politikami.

Ak to neurobíme, urobí budúcnosť skutočne veľmi ponurým miestom.

(1) https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642 (21) 00066-3/fulltext
(2) https://adc.bmj.com/content/105/7/618
(3) https://rense.com/general96/Masks-Risks-Part3.pdf
(3) https: //www.sott.net/article/442455-German-Neurologist-Warns-Against-Wea ...
( 4) https://rense.com/general96/Masks-Risks-Part3.pdf
(5) https: //rationalground.com/dangerous-pathogens-found-on-childrens-face-m ...
(6) https : //pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33814358/
(7) https: //fineartsdentistry.com/how-face-masks-are-affecting-oral-health-d ...
(8) https:/ /principia-scientific.com/study-most-children-harmed-mentally-phy ...
(9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7417296/
(10) https://www.aier.org/article/masking-children-tragic-unscientific-and-da...
(11) https://www.gmc-uk.org/ethical-guidance/ethical-guidance-for-doctors/pro...

Čo myslíte, že čo spôsobujú respirátory, ktoré nie sú zdravotnícke pomôcky ale pomôcky v priemysle!? 

18.10.2021 Spracoval: OZ Dôstojnosť Slovenska. Všetky práva vyhradené.

Potrebujeme vašu pomoc:  Bez vašej pomoci by sme toto nedokázali.

SLSP

Názov účtu: Dôstojnosť Slovenska

SK28 0900 0000 0051 7971 8989

Spracoval: © OZ Dôstojnosť Slovensko

Všetky práva vyhradené OZ Dôstojnosť Slovenska. Zdieľanie dovolené. Zákaz kopírovania.

 

 

 

 

Súvisiace články

Najčítanejšie články

more
Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes